مقايسه ي تحصيل در کالج و مقطع ليسانس در کانادا

https://usvipgroup.com/%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%a7-2/


در دنياي امروز؛ همواره و در جاي جاي دنيا بسياري از افراد پس از اتمام دوره ي دبيرستان و اخذ ديپلم بنا به دلايل و سلايق شخصي علاقمند به مهاجرت و ادامه ي تحصيل در کشور ديگري هستند.


در بين نوجوانان و جوانان ايراني نيز بسياري پس از اتمام دوره ي متوسطه و دريافت ديپلم؛ تمايل دارند تحصيلات خود را در دانشگاهي خارج از کشور ادامه دهند که براي تحقق اين مهم نياز به اخذ پذيرش و ويزاي تحصيلي خواهند داشت. به اين منظور؛ بسته به شرايط و ترجيح فردي غالبا کشورهاي اروپايي، کانادا، آمريکا، استراليا و نيز آن دسته از کشورهاي آسيايي که زبان آموزشي آنها انگليسي است به عنوان مقصد در نظر گرفته مي شوند اما از اين بين؛ کالج ها و دانشگاه هاي کشور کانادا به سبب اعتباري که در سطح جهاني دارند و نظر به اينکه هر ساله حجم قابل توجهي از دانشجويان غير بومي ( بين المللي) را پذيرش مي کنند از محبوبيت ويژه اي برخوردارند. گوناگوني فرهنگي، جامعه ي مهاجرپذير، بالا بودن سطح کيفي زندگي و همچنين تسهيلاتي که اين کشور براي دانش آموختگان خود در نظر مي گيرد نيز دلايلي مضاعف براي انتخاب اين کشور از سوي دانشجويان بين المللي ست.  


نظر به اينکه براي افرادي که با مدرک ديپلم ( 12 ساله) و بر پايه ي يک ويزاي تحصيلي قصد ورود به کانادا و زندگي در آن کشور را دارند؛ تحصيل در دوره هاي آموزشي کالج و يا تحصيل در مقطع ليسانس امکان پذير است؛ غالباً براي اين افراد  سوالاتي عمده در خصوص تشابهات و تفاوت هاي بين اشتغال به تحصيل در دوره هاي کالج و تحصيل در مقطع ليسانس وجود دارد؟


به طور کلي اخذ پذيرش در دوره هاي کالج و مقطع ليسانس به داشتن ديپلم 12 ساله، آشنايي با زبان انگليسي و اثبات تمکن مالي منوط است؛ هر چند که اين عوامل تمامي شروط پذيرفته شدن توسط کالج يا دانشگاه را شامل نمي شوند. 


متقاضيان براي تحصيل در اين مقاطع نياز به ارائه ي مدرک زبان آيلتس ( IELTS) با نمره ي 6 يا بالاتر دارند؛ با اين وجود در صورتي که نمره آزمون زبان کمتر از حد تعيين شده باشد؛ فرد مي تواند براي گرفتن پذيرش مشروط ( Conditional) اقدام کند که در صورت اخذ ويزا و پس از ورود به خاک کشور کانادا مم به گذراندن دوره هاي زبان پيش از ورود به دوره ي آموزشي مورد نظر خواهد بود ولي احتمال اخذ ويزا با پذيرش مشروط کمتر است.


تفاوتهاي تحصيل در دوره هاي کالج با مقطع ليسانس


عمده ترين تفاوت هاي تحصيل در کالج با مقطع ليسانس مربوط مي شوند به:


الف) طول مدت دوره ي آموزشي 


برنامه هاي آموزشي که در کالج ها ارائه مي شوند نسبت به مقطع ليسانس دوره ي کوتاهتري دارند ( 1-2 سال) در صورتي که تحصيل به طورتمام وقت در مقطع ليسانس 4 سال زمان مي برد.


ب) مدرکي که در پايان تحصيل به دانش آموخته عطا خواهد شد.


چنانچه از اسم آن بر مي آيد تحصيل در مقطع ليسانس به اخذ مدرک ليسانس ( کارشناسي) منجر خواهد شد که نسبت به مدارکي که پس از اتمام دوره هاي کالج به فرد عطا مي شوند از اعتبار بيشتري برخوردار است و براي ادامه ي تحصيل در مقطع فوق ليسانس نيز کارآمد است ليکن بر پايه ي مدارک اخذ شده در کالج نمي توان وارد دوره هاي تحصيلات تکميلي شد. 


پ) روند دريافت پذيرش


عموما اخذ پذيرش براي تحصيل در مقطع ليسانس در کانادا دشوارتر از دريافت پذيرش از کالج هاي اين کشور است و برخورداري از شرايط و مومات بيشتري را مي طلبد.


ت) شانس صدور ويزا


به طور کلي شانس صدور ويزا براي آن دسته از دانشجويان بين المللي که موفق به اخذ پذيرش براي تحصيل در دوره ي ليسانس در يکي از دانشگاه هاي کانادا شده اند بالاتر از افرادي ست که بر پايه ي پذيرش تحصيلي اخذ شده از سوي يک کالج براي دريافت ويزا درخواست مي دهند؛ گرچه اين امر مطلق نيست و به مجموع شرايط فرد و تشخيص افسري که درخواست ويزا را بررسي مي کند؛ بستگي دارد. 


ث) هزينه ي تحصيل


نظر به اينکه طول مدت تحصيل در مقطع ليسانس بيشتر از دوره هاي کالج است؛ طبعا هزينه ي تحصيل در اين مقطع بالاتر خواهد بود.   


شرايط کلي براي تحصيل در دوره هاي کالج يا مقطع ليسانس در کانادا


هر چند شرايط اخذ پذيرش بنا به سياست هاي موسسه ي آموزشي ( کالج يا دانشگاه) و نيز قوانين ايالتي که در آن واقع است؛ مي تواند تفاوت هايي داشته باشد اما به طور عمده شرکت در دوره هاي آموزشي کالج يا تحصيل در مقطع ليسانس براي افرادي مناسب تر است که:  • ترجيحا از زمان اخذ ديپلم 12 ساله ي آنها بيش از 5 سال نگذشته است ( در حالت ايده آل 2 سال يا کمتر).

  • بين تا 23 سال سن دارند. 

  • در مقاطع بالاتر از ديپلم تحصيل نکرده اند.

  • سطح زبان انگليسي آنها در حد نمره ي 6 آزمون IELTS است.

  •  تمکن مالي داشته و قادر به اثبات اين مهم هستند.


به جزييات دوره هاي آموزشي کالج در کانادا و نيز تحصيل در مقطع ليسانس در کانادا  در مطالبي جداگانه پرداخته ايم. 


هموطنان گرامي،


جهت کسب اطلاعات بيشتر در خصوص تحصيل در کالج ها و دانشگاه هاي کانادا، ارزيابي شرايط فردي و انتخاب گزينه ي مناسب که مطابق با اهداف و برنامه هاي بلند مدت ايشان باشد؛ مي توانند ضمن تماس با مشاوران تحصيلي موسسه ي US VIP GROUP  از

خدمات مشاوره ي رايگان ما بهره ببرند. 

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

خريد تم تولد - مناسبتي تکنولوژي- خودرو آشپزباشی املاک شما مسکن معماري رضا نیوز زندگی آزاد اتد پلاس mark gwynne jones لباس کار و تجهيزات ايمني آردم موزيک عضله